Paylaş | 
 

 Ölümcül Oyuncaklar: Giriş

Önceki başlık Sonraki başlık Aşağa gitmek 
Eirwen Floyd
nefilim
avatar
nefilim
___________________MesajKonu: Ölümcül Oyuncaklar: Giriş   Ptsi Ağus. 04, 2014 8:19 pmölümcül oyuncaklar; ayrıntılı başlangıç klavuzu
 
Pandemonium, Cassandra Clare tarafından yazılmış "Cehennem Makineleri" ve "Ölümcül Oyuncaklar" serileri çevresinde geliştirilmiş bir kurguya sahiptir. Yazarın kitaplarındaki her tür kullanıma en uygun fantastik evrenin rol oyununda sadece gerçek hayat yazmak isteyen kesme de, biraz vampir kıçı tekmelemeye hevesi olanlara da keyif vereceğine inanıyoruz. Kitapları okumayanlar ve yaşadığımız dünyanın içinde gizlenenlere gözlerini hala açmamış olanların bu bilgilendirmeyi okumasında fayda var;

gölge avcıları hakkında;
■ Diğer adlarıyla nefilim; melek kanı taşıyan insanlardan oluşan gizli bir kabilenin üyeleridirler. Melek Raziel'in dünya üzerinde yetkili ordusu olarak tanımlanırlar. Bir inanışa göre iblislerin dünyadaki sayıları arttığında ve sorun çıkarmaya başladıkları ilk dönemlerde; Jonathan Shadowhunter bir iblis efendisinin yardımıyla Melek Raziel'e ulaşmış, melek Lyn Gölü'nden yükselip ona ölümcül oyuncaklardan biri olan Ölümlü Kupa'nın içinden kanını içirerek iblislerle baş etmesine yetecek gücü sunmuştur. Görevleri, gölge dünyasını kontrol etmek ve diğer boyutun sıradan dünya ile arasındaki dengenin bozulmasını engellemektir. Binlerce yıldır sıradan dünyaya adım atan aşağı dünyalılar ve diğerlerine karşı savaşırken, kendilerine ait bir kültür belirtmiş ve dünyamız içerisinde kendilerine ait bir düzen kurmuşlardır. Barışı sağlarken bunun sıradanların bilgisinden uzakta yapılması için çaba gösterirler. Varlıklarının tüm üstünlüğüne rağmen gölge avcıları ölümsüz değildir, yaşlanmalarına bir engel yoktur. Yine de, melek kanı onları sıradanlardan ayıran üstün güçler de sunar. Bir gölge avcısının hızı ve beden gücünün "Cennet Dili" konuşmuyor olsa ve tüm o mühürleri kullanamıyor olsa bile siz veya biz gibi bir sıradandan misli misli fazla olduğu kolaylıkla kanıtlanabilecek bir gerçektir.

■ Melek Raziel'i çağırmak için, ölümcül oyuncaklara ihtiyaç olduğu bilinir. Bu isimle adlandırılan nesneler, Ölümlü Kupa, Ölümlü Kılıç ve Ölümlü Ayna'dır. Ayna - Lyn Gölü'nün kendisidir. Ölümlü Kılıç Sessiz Kardeşler tarafından saklanır. Kılıç konsey karşısında ifade verecek avcılara tutturulur - bu onların inanışında kutsal kitaba el basmakla aynı şeydir. Kupa ise iki sene önce kaybolmuştur.

■ Avcıların tümünü içeren, kabilenin politik vücudunun genel ismi Konklav'dır, bu oluşum yasaların taslağında söz sahibidir ve İdris'le birlikte tüm avcıların korunması için yapılması gerekenlerin sağlanmasında görevlidir. Konklav, otoriteyi tanıyan tüm avcıların içinde bulunduğu - nefes alan bir gruptur, bir küme olarak düşünürsek, alt kümelere inildikçe yetkinin arttığı söylenebilir. Konklav'ın tüm üyeleri önemli konularda bir söz hakkına sahip olsa da asıl kararı Konsey alacaktır. Konsey devlet işlerinden sorumlu - gölge avcılarının yasama ve yargı yetkilerini üzerinde toplayan kilit parçasıdır. Aşağı dünyalılar ile ilgili kararlar ve tüm ırkları ilgilendiren tüm yasalar onlardan çıkar. Konsey'in başında Konsül bulunur. Konsül'den sonra en yetkili isim Sorgucu'dur. Bundan yedi sene önce alınan kararla tek bir Sorgucu yerine tam üç sorgucu atanmasının doğru olduğu kanısına varılmıştır.

■ Gölge avcılarının ana vatanı İdris'tir. Sıradanlara gizlenmiş bu ülke Avrupa'nın göbeğinde, Fransa - Almanya - İsviçre arasında bulunur. Çevresini saran bariyerler özel mühürlerle sarılıdır. Bu yüzden bir sıradan sınıra geldiğinde, mühürler onu direk olarak öteki tarafa gönderir. Bu durumdan haberi olan yalnız birkaç güçlü sıradan bulunur. İdris'in yüksek dağlarla çevrili olduğu söylenir. Başkenti, tek şehri olan Alicante'dir, şehir aynı zamanda Cam Şehir olarak alınır. Büyük binaların çoğu sağlam camdan yapılıdır. Yıkılmalarının mümkün olmadığı söylenir. İdris'te alkol almak için yaş sınırı on beştir.

■ Ölülerini yakar ve külleri Sessiz Kardeşlerin yaşadığı aynı zamanda Kemikler Şehri olarak adlandırılan Sessiz Şehir duvarlarına dökerek katarlar. Bu sayede öldükten sonra bile koruma görevlerini sürdürdüklerine inanılır. Buna rağmen her gölge avcısı ailenin İdris'teki büyük cam katedralin arkasındaki mezarlıkta kendilerine ait bir bölmesi bulunur. Gölge avcısının ailesi ölüyü oraya gömmek istediği taktirde, bu karara saygı duyulur. Yas tutmak için giyindikleri renk beyazdır.

■ Çoğu gölge avcısının bir parabataisi bulunur. Parabatai hayatları boyunca yan yana dövüşmek üzere bir yeminle birbirine bağlanmış nefilim çiftlerine verilen isimdir. Cinsiyet bu bağda bir önem taşımaz. Resmi parabatai seremonisinde, yere üç alevden çember çizilir. İkisi çifti simgeler, ortadakinin içinde de parabatai olmaya aday olan gençler bulunur. Paylaşılan çember, bundan sonra paylaşacakları çoğu şeyin sadece başlangıcıdır. Yeminler edilir. Stellerle birbirlerine parabatai mührü çizilir. Parabatailerin arasında hırs ve nefret gibi hisler olmaz. Birbirleriyle paylaşmalarının yasak olduğu tek şey ise romantik bir bağdır. Bu, gölge avcılarının yasasında da belirtilir. Çoğu nefilim için bu durum büyük bir merak konusudur ama Konsey bunun neden yasada bulunduğunu açıklamak yerine tüm seneler boyunca yalnızca basit bir "Öyle bir duygusal bağın sönmesi savaşçıların birbiri ile olan uyumlarını engelleyecektir." ile soruları geçiştirmeyi tercih etmiştir. Bir rivayete göre yıllar önce birbirine aşık olan bir parabatai çift büyük bir felakete neden olmuştur, kimse bu felaketin ne olduğunu bilmez. Konuşulmaz. Konsül'ün bunun tekrarlanmasını engellemek istediği söylenir. Orta Çağ'ın sonlarında parabatailerin yasak aşkı ve çektikleri çile temalı bir sürü şarkı yazılmıştır. Bir parabatai çiftin resmi bağları sadece yakınlıkları ve birbirlerine karşı duydukları sadakatle gerçekleşmez. Tüm avcıların lideri olan Konsül'ün önünde şu yemini etmeleri de gerekmektedir;

yalvar bırakmamam için seni,
peşinden dönmemeye yemin etmem için—
nereye gidersen, gideceğim,
nerede kalırsan, kalacağım.
senin insanın benim insanım, ve tanrı'n benim tanrı'm.
nerede ölürsen, öleceğim, ve oraya gömüleceğim.
melek sana olanı ve fazlasını, bana getirsin,
ölüm dışında hiç bir şey sen ve beni ayırmasın.
Mühürler Gri Kitap'tan gelirler. Her birinin farklı bir anlamı vardır. Gölge avcılarının bedenine çizilen bu şekiller onlara farklı yetiler bahşeder. Örneğin, korkusuz mührü, avcının sahip olduğu tüm korkulardan geçici olarak arınmasını sağlayacaktır - veya bir Iratze, en yaygın iyileştirme mührü, yaralı gölge avcısının iyileşme hızını arttırmak için kullanılır. Etkisi geçtiğinde mühür yavaşça silinir yine de ancak çok dikkatli baktığınızda görebileceğiniz ten renginden daha açık ince bir çizgi ile bir zamanlar orada bulunduğunu belli eder. Bahsedilen bu işaretler stel adı verilen genellikle en fazla 15cm boyunda olan ince metal çubuklarla çizilirler, steller iblislere zarar veren bir madde ile kaplandıklarından iblisler onlara dokunamaz. Nefilim kabilesinden her bireyin kendine ait özel bir silahı bulunur. Aklınıza gelebilecek her silahı kullanabilirler. Ayrıca özel olarak sadece onla için var olan itemler şunlardır; cadı ışığı, bu taş karanlıkta parlayarak yolu aydınlatmaya yarar, melek bıçakları, melek isimleri ile adlandırılırlar - bir bıçağın içmi söylendiğinde söylendiğinde kabzasından çıkar, göz alıcı parlak bir ışık saçar ve cam kadar şeffaftır, chakram, fırlatmadan önce başparmağın etrafında çevrilen aşırı keskin çember - ender bulunur ve kullanımı zordur.

■ Eğitimlerinin yapılması için özellikle bir okula gitmeleri gerekmez. Hatta çoğu gölge avcısı yaşadıkları şehrin enstitüsünde eğitilir ve görevlerine de yine burada atanır. Yine de bundan on yedi sene önce Konsül'ün aldığı bir kararla açılan Akademi İdris'te yaşayan avcıların topluca eğitilmesini amaçlamıştır. Belli bir dönem sonra akademide eğitim alan avcıların seviyesinin genellikle enstitüde eğitilenlerden yüksek olduğu fark edilmiştir. Burada sınıf olgusu yoktur. Avcılar yetilerine göre ayrılır ve saha alıştırmalarıyla sürekli olarak pişirilmeye çalışılır. Geliştikleri sürece, omuzlarının arkasına çizilecek yeni ve kesinlikle mühür olmayan, sessiz kardeşler tarafından kazırlanmış bir kınayla çizilen dövmelerle seviye atladıkları belli edilir.


■ Avcılar arasında sözü geçen iki grup bulunur. Bunlardan ilki olan Sessiz Kardeşler, erkek gölge avcılarından oluşurlar. Arşivleme ve şifacılık gibi görevlerde hizmet ederler. Sessiz Kardeşler konuşmaz, telepati yoluyla düşüncelerini istedikleri kimseye iletebilirler. Bilinen en güçlü mühürlerle kuşanmış bedenleri vardır. Bir avcı o mühürleri bedenine işledikten sonra bu küçük komünün üyesi olur. Normal bir avcıya göre kat kat geç yaşlanırlar. Kendilerine özel hazırlanmış silahları bulunur, buna rağmen çok zorda kalmadıkça savaşmadıkları bilinir. İkinci grup, Demir Kızkardeşler kadın gölge avcılarından oluşur. Demir Kızkardeşler avcılar için en iyi silahları döverler. Onların yaptıkları silahlar gücünü üzerinde taşıdığı melek mühürlerinden alır.

aşağı dünyalılar hakkında;
■ Aşağı dünyalı, vampir - kurt adam - peri - iblis efendisi türlerine avcılar tarafından verilen ortak bir isimdir. Eskiden bu türlerin bir hastalık olduğuna inanılır, yok edilmeleri halinde hepsinden kurtulunacağı düşünülürdü. Şimdilerde avcılar ve aşağı dünyalılar barış anlaşması imzalamıştır. Tüm bu ırklar onlar için uygun görülen kurallara uydukları sürece Konklav koruması altındadır.

■ Periler, Sealie Sarayı'nda yaşarlar fakat gün içinde kendilerine ait bir hayatları vardır. Örneğin bir restoranda garsonluk yapan bir peri, gece saraya döndüğünde kraliçenin nedimesi olabilir. Yalan söyleyemezler ama doğru sandıkları bir şeyi size doğruymuş gibi iletebilirler. Gerçeğin önemli bir kısmını atlayıp size yansıtabilirler. Kraliçeleri Konklav'la anlaşmayı en son imzalayan temsilcidir. Irk olarak da periler, avcılara karşı en uzun isyanların ana karakteri olarak tarih boyunca önümüze çıkar. Perilerin her birinin, ayrı bir element üzerinde yönetim gücü vardır. Peri ve gölge avcısı melez çocukları bu yeteneğe sahip olsalar bile safkan bir peri kadar başarılı olamazlar.

■ İblis efendileri, bir iblis ve insanın ilişkisinden doğar. Kısırlardır. Büyü gücüne ve ölümsüzlüğe sahiplerdir. Yeteneklerinin tamamını kullanmayı öğrendikleri yaşta gelişimleri kesilir ve sonsuza dek o an göründükleri gibi kalırlar. Her birinin vücudunda ilginç bir özellik bulunur. Örneğin kollarının yarısında renkli kuş tüyleri veya yeşil saçları olduğunu görebilirsiniz. İblis efendileri bu tip görünüş kusurlarını sıradan insanların görmemesi için bir büyü ile kolaylıkla saklayabilir. Ama gölge avcıları için ayırt edilmeleri oldukça kolaydır.
 
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 

Ölümcül Oyuncaklar: Giriş

Önceki başlık Sonraki başlık Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
 :: başlangıç :: kurgu-